אילוף כלבים – על כלבים ובני אדם

האינטראקציה בין אנשים וכלבים קיימת כבר אלפי שנים, יש הסבורים שמדובר בעשרות אלפי שני ויש שסבורים שהקשר קיים כמה מאות אלפי שנים אין עובדות חותכות.

כל סוגי הכלבים שאנו מכירים היום הם תת – נגזרת של הזאב, הסברה היא שהכלבים הגיעו מערבובים שונים של זאבים וכלבי בר עתיקים.

תחילת הקשר בין בני האדם לזאבים היתה בסיטואציות חורפיות כשהסביבה מאוד קרה ובני האדם הדליקו מדורות בשטח כדי להתחמם ולאכול, הזאבים שהם גם חיות אופורטוניסטיות רצו לנצל את חום המדורות ואת שאריות המזון והיתקרבו בהססנות ובחשדנות למקור החום וקבעו להם טריטוריה בקרבת האש החמה וליד בני האדם. כשלהקה כזו מתקבעת על טריטוריה, באופן אינסטינקטיבי היצר הבסיסי של הזאב/כלב הוא לשמור על הטריטוריה ולהתריע ללהקה על גורמים זרים ע"י נביחות ,ובמידת הצורך להגן  על חברי הלהקה ועל הטריטוריה ע"י תקיפה. וזו היתה ההתחלה של שיתוף הפעולה בינהם: האדם מספק הגנה מהקור העז ע"י מדורות ומזון והזאבים/כלבים משמשים כגוף שמירה והגנה על המתחם של בני האדם.

לאט לאט האדם ניתב עוד ועוד תכונות מולדות אצל הכלבים ליצירת שיתוף פעולה בין אנשים וכלבים במגוון רחב מאוד של תפקידים ואפשרויות.

כיום אנו רואים כלבים שמשתלבים בתפקידים כגון : כלבי הרחה למציאת חומרי נפץ, סמים, גופות, נעדרים, כלבי נחייה לעיוורים, כלבי תקיפה בשרותי הביטחון, כלבי שמירה, כלבי בית ושעשועים ועוד..

בגלל הסיבה שגם כלבים וגם אנשים הם אורגניזמים שחיים בחברה/להקה האינטראקציה בינהם מאוד יעילה. כשכלב חיי עם משפחה הוא באופן טבעי "רואה" את המשפחה כלהקה שלו ולכן כל היצרים הטיבעיים שיש לכלב בלהקה באים לידי ביטוי בשגרת החיים היומיומית עם המשפחה=להקה, לכן למשל כלב שנמצא בחצר ומישהו מתקרב לחצר הבית, הכלב ינבח כדי להתריע ללהקה=משפחה שגורם זר מתקרב.

עוד דוגמא לניתוב היצרים: כלבי הרחה – כל עולמו של הכלב סובב סביב אפו המפותח בתאים של אף הכלב מצויים מספר עצום של קולטני ריח (למלעלה מ200000000), בטבע הכלב משתמש בתכונה זו בין היתר לציד, לפי ריח העקבה הוא יודע מתי עבר בעל החיים  ומה הנתונים שלו (גובה, משקל למשל) האם חולה או בריא והאם שווה להמשיך לעקוב אחרי שביל הריח. תכונה זו של קליטה וניתוח ריח ספציפי מתוך כלל של ריחות, נותבה ע"י אילוף מסויים ליצירת כלב הרחה שמסוגל למצוא ריח ספציפי של חומר נפץ למשל ולהתריע על המציאה, זה בדיוק שיתוף הפעולה בין האדם לכלב : לקיחת יצר ותכונות מולדות וניתובם ל"עבודה", הדוגמא שהובאה לעיל היא חלק קטן מאוד ממגוון התפקידים שכלבים עושים בשיתוף עם האדם

לתאום אילוף – 052-3674626

 לעמוד הבית


2 תגובות to “אילוף כלבים – על כלבים ובני אדם”

  1. הי ערב טוב אימצנו כלב שיצ'ו כיום הוא בן 8 חודשים אצלנו כבר 4 חודשים. עד שהגיע אלינו עבר בין 3 בעלים. המדובר בכלב אנרגטי שמצד אחד לומד פקודות כמו שב ועשיית הצרכים בחוץ אך מצד שני מציק מאד לחיות האחרות בבית 2 חתולים וכלב שהיו כאן לפניו. הוא נוהג לקפוץ עליהם ולנשוך אותם קלות כך גם לעיתים נוהג כלפינו. מציינת שאין המדובר בנשיכות מתוך תוקפנות או נהמות. אך בכל זאת מאד קשה איתו בבית וכל החיים נסובים סביבו.
    מבקשת עזרה. האם אתה עובד גם שאיזור באר שבע?

    • היי אורנית

      לפי מה שאת מתארת הכלב זקוק לאילוף משמעת בסיסי ואתם זקוקים להדרכה של התנהלות נכונה מול הכלב. אחרי שהכלב יידע לבצע פקודות גם תוך כדי סיטואציה של גירויים יהיה לכם ולו הרבה יותר נוח בשיגרת חייכם. לדוגמא: כשמציק לחתול נפקוד עליו "אליי״ ולא לזוז וכך מנענו את ההצקה ע״י שימוש בפקודות המשמעת ובמרות שלנו על הכלב ע״י שימת דגש על דומיננטיות. צרו קשר ואשמח לאעזןר אנחנו בהחלט עובדים באזור באר שבע. אילוף כלבים בבאר שבע אילוף כלבים באשקלון אילוף כלבים בדרום

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: