מאלפי כלבים

אורי גליק מכשיר ומאלף כלבים עם 20 שנות ותק בתחום הכלבים.         מאמן כלבים בכל נושא: משמעת, תקיפה, הרחה.

האילוף נעשה ע"י הבעלים של הכלב ובהדרכת המאלף, אימון כזה הוא היעיל ביותר מפני שהבעלים של הכלב לומד בצורה הזאת בדרך הכי מעשית את עקרונות האילוף, דבר שיעזור לו בעתיד כשייסתיימו שיעורי האילוף והוא יהיה צריך להסתדר לבד עם הכלב ללא המדריך.

יש גם אפשרות להשאיר את הכלב לאילוף ואת ה 4 שעורים האחרונים לעשות יחד (המאלף והבעלים) על מנת לחפוף את הבעלים ולתת לו את הכלים הנכונים לשימור האילוף. אילוף של משמעת בסיסי כלומר הפקודות :אליי,שב,ארצה,רגלי לוקח 12 שעורים.

אנו מתאימים את סוג האילוף לאופי הכלב בצורה כזו שהכלב "שמח" לעשות את תרגילי המשמעת ומפיק סיפוק מכך..

אילוף כלבים – הסבר כללי על סוגי האילוף

לכל אחד מהנושאים (משמעת,תקיפה וכו')  יש תתי נגזרות למשל:

אילוף משמעת

מתחלק למשמעת בסיסית שזה הפקודות: אליי,שב,ארצה,רגלי ולהישאר. כל אלו עם רצועה ,כלומר – נוהג הכלב מורה לכלב את הפקודות כשהוא נעזר ברצועה הקשורה לכלב.

ו משמעת מתקדם שאלו הם אותם פקודות אבל בסיטואציות מורכבות ומסובכות יותר לדוגמא: להורות לכלב לרדת לארצה ללא רצועה ובמרחק מהכלב. במילים אחרות שליטה ללא רצועה (ראה תמונה בקישור זה).

אילוף תקיפה

גם לנושא התקיפה יש כמה נגזרות: יש תקיפה עם זמם שבאימון זה הכלב לומד לתקוף את האובייקט כשעליו יש זמם תקיפה מיוחד ותפקידו לרתק את האובייקט לריצפה עד שיגיעו כוחות לאזוק ולקחת אותו (האובייקט).

יש תקיפה ללא זמם שבאימון זה הכלב לומד לתקוף אובייקט ע"י פקודה או בזמן שנתקל בסיטואציה מאיימת, הכלב צריך לרתק את האובייקט ולהוציאו מכלל פעולה ע"י נשיכתו. וכמובן לעזוב במיידי את האובייקט הננשך בפקודה. כלבי תקיפה עוברים אילופי משמעת מתקדמים לפני אימוני התקיפה מפני שכלב כזה הוא כמו נשק וצריכה להיות עליו  שליטה אבסולוטית. דוגמא לסיטואציה שמצריכה שליטה מושלמת בכלב: הכלב תוקף אובייקט אבל לא מבצע את הפקודה "עזוב" כמו שצריך.

אחרי שהכלב הוציא את האובייקט משליטה הכלב צריך לשחרר אותו במיידי בפקודה "עזוב", אם לא למד את הפקודה כמו שצריך יגרום לפציעה חמורה יותר לאובייקט הננשך, כלב כזה לא מוכן לעבודת תקיפה מטעמי ביטחון ויש ללמדו את הפקודה "עזוב" באופן מושלם.  אימון תקיפה שרוול

אימון כלבי הרחה

גם בנושא זה יש מגוון רחב של עבודות כגון : חומרי נפץ, סמים, נעדרים, גופות ועוד..

הבסיס העקרוני של כל סוגי אימוני ההרחה הוא האינסטינקט הבסיסי שיש לכלב להפעיל את אפו כמעט בכל סיטואציה שנתקל בה וכמעט בכל רגע נתון בחייו, בעצם כל חיי הכלב סובבים פחות או יותר סביב אפו. תכונה חשובה מאוד שיש לכלב ומנוצלת למטרת עבודות ההרחה היא "הפרדת ריחות" כלומר כשהכלב לוקח שאיפת הרחה ממקום מסויים, יש לו היכולת להפריד בין סוגי המולקולות של החומרים השונים שהריח. הסבר: נניח שאדם נכנס לחדר עם מזון על השולחן ובתוך אותו חדר רוסס בושם חזק, האדם יריח את הריח הדומיננטי וייתן את תשומת ליבו לריח זה, אבל לכלב יש את האפשרות להפריד את כל ריחות החדר ולהיתייחס בנפרד לכל אחד מהם, בשאיפה אחת מוחו יכול לנתח את סוגי הריחות השונים שבחדר לא רק את הדומיננטי שבהם אלא את כולם.

באימוני ההרחה מתבססים על תכונות אלו ומייעדים את הכלב לחפש ולמצוא ריח ספציפי, על אותו עיקרון "הפרדת הריחות" שיש לכלב.

לכן לפי תכונות אלו אפשר ללמד כלב לחפש ולמצוא כל ריח שיש לו ייחודיות בשטח זאת אומרת שאי אפשר ללמד כלב למצוא פלסטיק כי פלסטיק נמצא כמעט בכל מקום, הריח צריך להיות ספציפי.

לעמוד הבית

לתאום אילוף – 052-3674626


19 תגובות to “מאלפי כלבים”

 1. אורי שלום יש לי רועה גרמני מעורב עם רוטווילר ב7 חודשים והייתי רוצה לאלף אותו לתקיפה והגנה באופן פרטי אפשר בבקשה כמה עצות לאלוף?

  • אורי שלום

   קודם כל צריך לבדוק שלכלב שלך יש את האופי הגנטי המתאים לעבודת הגנה, בכל אופן לאמן אותו לתפוס שרוול תקיפה ובמידה שיש לו יצר ציד מפותח אפשרי בהחלט גם אם אין לו אופי שמתאים להגנה , אבל כשרואים כלב שקופץ על אדם עם שרוול תקיפה זה בהחלט מרתיע. זה תהליך מורכב, צור קשר ואשמח לעזור 0523674626

 2. אורי שלום , קוראים לי סולטאני , יש לי רועה גרמני בן 3 חודשים , הוא כמעט לא מקשיב לפעולה אליי וארצה וגם שב , איך אני יכול לגרום לו להיות יותר מקשיב ועושה פעולות בצורה נכונה? ומה אתה מציע לי לתת לה אוכל שתהיה יותר טוב? אשמח לעזרתך

  • סולטאני שלום.

   קשה לי להסביר לך בתאוריה איך מאלפים כלב למשמעת, העקרון הוא למצוא שיטה מתאימה לאופי הכלב. לכל כלב יש אופי ייחודי ויש המון שיטות ללמד כלב פקודות משמעת, זה תלוי באופי הכלב. בעקרון האילוף עובד על התניות, למשל הפקודה "בוא אליי" שיטה אחת היא להשתמש בחבל ארוך (5-10 מטר ), לתת לכלב להסתובב עם החבל ובשלב מסויים לקרוא לו "אליי" אחרי חצי שניה בערך שהכלב לא בא למשוך אותו לכיוון שלנו ולחזור על הפקודה "אליי" בזמן המשיכה. צריך לחזור על תרגיל זה מספר פעמים (מספר הפעמים, תלוי באופי הכלב) הכלב לומד את ההתניה הבאה :אם אני שומע את הפקודה אליי אני צריך לבוא אל הבעלים אם לא אקבל משיכה לא נעימה בצוואר. במקביל יש לחזק את הכלב לכשהיגיע אלינו . החיזוק יכול להיות מילה טובה, ליטוף או צ'ופר טעים וכו', שוב, אופי החיזוק החיובי יהיה תלוי באופי הכלב. לאט לאט מקצרים את אורך הרצועה עד שמגיעים לשלב שהכלב יבוא גם תוך כדי גירוי כשיקראו לו, כדי להימנע כביכול מהמשיכה הלא נעימה אם יחליט לא לבוא, גם כשהוא ללא רצועה או חבל
   צור קשר ואשמח לעזור לך בתהליך האילוף.

 3. אורי שלום, קוראים לי לירז ויש לי כלבה פאקינז בת 5, בזמן האחרון היא כל הזמן יושנת ואוכלת ולא זזה כמעט , איך אני יכולה לגרום לה להיות יותר פעילה?

  • לירז שלום.

   אם נצא מנקודת הנחה שהכלבה בריאה מבחינה פיזיולוגית אז מה שאת מתארת ככל הנראה נובע מעודף משקל וחוסר בפעילות גופנית. מה שאני מציע ושוב, בהנחה שהכלבה בריאה. לתקצב לה את מנת האוכל היומית כך שהיא לא תהיה בעודף משקל תוכלי לדעת שהגעת למשקל האופטימלי כשתתחילי לראות ממש מעט את צלעות הכלבה, לא יותר מידי רזה כי זה גם לא טוב, ממש כשרואים מעט את הבליטה של הצלעות , זה המשקל האופטימלי, תעקבי אחרי תקצוב המזון ותראי מתי הגעת למשקל הרצוי. במקביל יש לעשות לה טיולים רבים, משחקים עם כדור או כל מה שיעורר לה את יצר הצייד: חבל,קונג, כדור וכו' כדי להפעיל אותה מבחינה גופנית, תזכרי שכלב היא חיה מאוד מאוד פעלתנית וצריך לשמר את הטבע הזה שלה.
   דבר ראשון יש לשלול ע"י בדיקה אצת וטרינר, מחלה פיזיולוגית.
   בהצלחה..

 4. אורי שלום..יש לי בוקסר לבן בן שנה ועדיין מיתנהג כמו גור, בכול פעם שהוא רואה כלב הוא מלקק אותו בפה כמו גור . שאלתי היא מתי הוא יתחיל לגלות גבריות? 

  • מאיר שלום.

   בוקסרים מקבלים את הבגרות המינית שלהם בממוצע בגיל שנה וחצי..

 5. קוראים לי בועז אני גר באזור הדרום באשדוד ויש לי בוקסר בן שנה וחצי מופרע לגמרי, בהתחלה חשבתי שבוקסרים הם כלבים כבדים ורגועים אך התברר שזה כלב מאוד נמרץ, אני עוד איכשהו מסתדרר איתו אך אישתי והילדים ממש לא יכולים להוציא אותו לטיולים או להשתלט עליו בכלל. אני רוצה לשלוח אותו לאילוף אך אני יודע שזו הוצאה יקרה מאוד האם יש אילוף כלבים באשדוד או מאלף כלבים באשדוד שיהיה סביר במחיר אבל גם יהיה מאלף טוב. לתשובתך אודה..

  • בועז שלום
   אכן בוקסרים הם כלבים מאוד נמרצים במקור הם פותחו לצייד של חיות גדולות מה שמסביר את נימרצותם ואת האף הפחוס, בעת נשיכה ממושכת כדי שהכלב יוכל להמשיך לנשום ועדיין להישאר תפוס בנשיכה על הטרף. אלו כלבים שצריכים פעילות גופנית רבה כדי לספק את יצרם הטיבעי ככלבי ציד לרוץ ולרדוף. קשה ולא נעים לחיות ליד כלב כזה שאינו מאולף בגלל השילוב של גודלו ובשל טיבעו התזיזתי, ממליץ בחום על אילוף בסיסי.
   אנחנו עובדים בדרום ויש מאלפי כלבים באזור אשדוד, אתה מוזמן להתקשר ולתאם אילוף. בהצלחה..

 6. אורי ערב טוב,
  ראשית, רציתי להודות לך על המאמרים המעניינים שאתה מציע באתר. מאוד עוזר להבין את הכלב.
  שנית, מבקשת עצתך כמומחה באילוף כלבים – הכלב שלנו בן שנה וחודש ועדיין לא מרים רגל להטיל את מימיו. האם זה נורמלי?
  לתשובתך המהירה אודה.

  • דורון שלום.
   הרמת הרגל אצל כלבים זכרים מצביעה על כך שהכלב מקבל את בגרותו המינית ומתחיל "לעזוב" את חייו הגוריים. הממוצע הוא 10 חודשים אך זהו בהחלט נתון משתנה ויש כלבים שמתחילים להרים רגל בגיל שנה וחצי, לכן אין לך מה לדאוג הכלב ירים את הרגל כשייכנס לשלב בגרותו המינית. הסיבה שכלבים בוגרים מרימים רגל והגורים מטילים את מימהם על האדמה היא שוב קשורה לסולם המעלות ולהיררכיה בלהקה: ריח השתן הוא סימון טריטורילי אצל כלבים וכשכלב מרים רגל הוא יכול להטיל את מימיו בזוית,באלכסון וכך לעשות זאת על גזע עץ, שיח וכו'. כך כשהריח נמצא גבוה יותר מהאדמה הריח מתפזר לרדיוס גדול יותר והמסר הטריטורילי חזק יותר בצורה כזו

 7. אורי שלום,
  הכלב של חברים שלנו חולה ב"קדחת הקרציות". האם זה מדבק? האם הכלב שלנו ידבק אם ישחק איתו?

 8. אורי שלום,
  אנו מחסנים את הכלב שלנו לפי המלצות הוטרינר. לאחרונה חוסן נגד תולעת הפארקים. שאלתי היא – האם למרות החיסון יכול הכלב לפתח מחלה במקרה של חשיפה לאחד מהאורגניזמים אליהם חוסן?

  • שניר שלום.

   למיטב ידיעתי האחוזים שכלב יחלה במחלה מסויימת שחוסן אליה הם אפסיים אבל שאלה כזו יש להפנות לוטרינר מוסמך אולי קרוב למגוריך.
   אנו עוסקים באילוף והכשרת כלבים לנושאי משמעת, תקיפה, והרחה.
   בהצלחה..

 9. אורי שלום,
  יש לי כלב בן 9 חודשים. הכלב חי בחצר, קשור. בימים האחרונים הוא ממש בדיכאון. מיילל ועצוב. חשבנו שאולי זה קשור למזג האוויר הסוער ואולי הוא מפחד מרעמים. יכול להיות?

  • שחף שלום

   לכלב שקשור בשרשרת יכולות להיות כמה סיבות לייללות , זה תלוי הרבה בסיטואציות שאליהם הכלב נחשף ורגיל כלומר האם הוא רגיל להיות קשור? האם יוצא ועושה פעילות גופנית פעמיים שלוש ביום?
   איפה הוא קשור? האם יש סיבה להחליף לו את המקום? אולי לכלב יש חרדת נטישה, בכל אופן מאוד קשה לדעת למה מיילל בלי לראות ולבחון את הסיטואציה אבל אם תבין שהייללות הם סוג מסויים של תקשורת ויהיה אפשר לקשר את הייללות לסיבה שהם נוצרות יהיה פשוט מאוד לטפל בבעיה הזו.
   בקשר לגשם – שוב, זה תלוי באם הכלב רגיל להיות בגשם או לא ובסוג הכלב כמובן, למשל: כלב גדול ושעיר לדוגמא רועה גרמני מובנה גנטית בצורה כזו שיכול להיות במזגי אויר קיצוניים וקרים כמו גשם , שלג ורוחות אבל אם כלב כזה התרגל מגיל קטן שמכניסים אותו הביתה כשמתחיל לרדת גשם, בוודאי שמה שיקרה זה שכשיורד גשם הכלב יילל כדי שיכניסו אותו כי זה מה שהרגילו אותו ,למרות שיכול וצריך להישאר בחוץ כי לא יהיה לו קר מפני שבנוי פיזיולוגית למזג אויר כזה. לכלבים יש שכבת שומן על העור שמבודדת ומגנה עליהם ובנוסף כל שערה מצופה גם כן שכבת שומן להגנה מפני מזגי האויר מה עוד שטמפ' הגוף הנורמלית של הכלב היא 38 מעלות צלזיוס כל אלו הופכים אותו לחיה שמובנית לחיות בחוץ גם במזגי אויר קשים לכן : אין מה לדאוג ו "לרחם" כלב יכול להישאר בחוץ בכל מזג אויר שיש בארצנו, כל עוד יש לו מקום יבש להימצא בו.

 10. אורי שלום
  יש לנו כלב בן חמישהחודשים מסוג לברדוד מעורב בדני. לפני יומיים שיצאנו לטייל איתו הוא אכל דבר מה מהשטח ואחרי כשעה התחיל להעוות ולהקיא. איך אפשר ללמד אותו לאכול רק כשנותנים לו?

  • נירה שלום.

   לימוד כלב לא לאכול אלא רק בפקודה נקרא בשפה במקצועית "סרוב מזון" כלומר: הכלב יסרב למזון שהוא נתקל בו אם זה מזון שמונח על הריצפה או אם ממישהו זר שמגיש לו. משתמשים בשיטה זו בעיקר עם כלבי שמירה כדי למנוע הרעלה של הכלב ע"י גורמים עויינים.
   אפשר בהחלט ואף רצוי לדעתי לאמן את כלבכם כך שלא יאכל דברים מהריצפה ומהזבל לא רק כדי למנוע הרעלות אלא גם כדי למנוע כניסה של טפילים מסויימים לגוף הכלב כגון תולעת הפארקים למשל שמקורה הוא חיפושיות הזבל שכלב עלול לבלוע כשמחטט ואוכל מפח האשפה.
   כדי לאלף כלב לסרוב מזון צריך ליצור לו את ההתניה הזו: אם אוכל מהריצפה התוצאה היא "עונש" אם אוכל מהמקום הרצוי (בבית כשמגישים לו למשל) התוצאה היא "חיזוק חיובי".
   מאוד עוזר אם מלמדים את הכלב את הפקודות הבסיסיות של אילוף משמעת בסיסי ובינהם את הפקודה "לא" ,לתהליך סרוב המזון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: